Densytometria - NZOZ GOMED PSZCZYNA poradnie specjalistyczne, diagnostyka, mammografia, ortopeda, ginekolog, endokrynlog, psychotesty, nfz, onkolog,

NZOZ GOMED

 MIEJ PEWNOŚĆ - ZBADAJ SIĘ OPERACJA ZAĆMY - WOLNE TERMINY 

Przejdź do treści

Menu główne:

Densytometria

20 października obchodzimy światowy dzień osteoporozy w związku z tym zapraszamy do śledzenia naszego facebook’a gdyż przygotujemy z tej okazji specjalne rabaty.
CO TO JEST DENSYTOMETRIA ?
Densytometria to badanie gęstości mineralnej kości (inaczej badanie densytometryczne). Dzięki densytometrii można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju, a także określić stopień jej zaawansowania oraz monitorować leczenie. W badaniu wykorzystuje się niskie dawki promieniowania X, które pozwalają określić stopień ubytku masy kostnej.
Badanie densytometryczne przeprowadza się zazwyczaj w odniesieniu do kości, które najczęściej ulegają złamaniu w przebiegu osteoporozy.
Są to: odcinek lędźwiowy kręgosłupa, szyjka kości udowej.
JAK PRZEBIEGA BADANIE ?
Densytometria to badanie szybkie, proste i – co najważniejsze – całkowicie bezbolesne. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Przed badaniem wykonuje się pomiar wzrostu i masy ciała. Osoba, która będzie je przeprowadzać, poprosi Cię o położenie się na specjalnie wyściełanym blacie. Należy wybrać względnie wygodną pozycję, ponieważ przez kilka minut trzeba będzie w niej pozostać bez ruchu. W tym czasie zostanie prześwietlone Twoje biodro i/lub odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Czas trwania densytometrii to maksymalnie 20 minut.
 
A PO BADANIU…?
Bezpośrednio po badaniu możesz powrócić do wykonywania codziennych czynności
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA?
Densytometria nie wymaga bycia na czczo. Na dobę przed badaniem nie należy zażywać suplementów wapnia (inne leki powinno się przyjąć normalnie). Aby uniknąć zakłóceń, nie należy mieć na sobie żadnych metalowych przedmiotów (np. metalowych zamków, guzików, biżuterii). Kolejne badania densytometryczne powinno się wykonywać zawsze na tym samym aparacie, gdyż zwiększa to powtarzalność wyników i dokładność pomiarów i ułatwia ich porównywanie.

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA?
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do densytometrii jest ciąża.
Badania nie powinno się wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej z kontrastem).
Duże zmiany zwyrodnieniowe, złamania lub materiał obcy (np. proteza biodra) w miejscu badania uniemożliwiają interpretację wyniku, dlatego wybiera się wówczas inną lokalizację.
CZY ZNAJDUJĘ SIĘ W GRUPIE RYZYKA ZACHOROWANIA NA OSTEOPOROZĘ ?
Istotnym czynnikiem ryzyka zachorowania na osteoporozę jest rasa. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby rasy białej oraz mieszkańcy Azji Południowej.
Do innych czynników ryzyka zalicza się:
 • niską masę ciała,
 • występowanie złamań w przeszłości,
 • występowanie osteoporozy w rodzinie
 • stosowanie leków, które powodują obniżenie gęstości kośćca,
 • małą zawartość wapnia i/lub witaminy D w codziennej diecie,
 • niski poziom estrogenów,
 • małą aktywność fizyczną.

Densytometria wykryje obniżoną gęstość kości, ale nie wykaże przyczyn tego stanu. Aby je zidentyfikować, należy skonsultować się z lekarzem.

CZY POTRZEBUJĘ SKIEROWANIA ?
Na badanie nie potrzebujesz skierowania.

WYNIKI
Uzyskany wynik gęstości kości jest przedstawiany na skali odzwierciedlającej ryzyko względne wystąpienia osteoporozy oraz złamań. Skala ta nosi nazwę ‘T - score’. Służy również do monitorowania skuteczności niektórych metod leczenia (np. hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie pomenopauzalnym).
INTERPRETACJA T- SCORE
+/-1 – wartości prawidłowe
od 1 do - 2,5 – niska masa kostna (osteopenia)
poniżej - 2,5 – osteoporoza.

OSTEOPOROZA, I CO DALEJ ?
Osteoporoza może być leczona wyłącznie pod kontrolą lekarza. Samodzielne stosowanie diet czy też leków bez recepty nie jest wystarczające. Najważniejszym elementem walki z osteoporozą jest jej wczesne rozpoznanie i interwencja w przypadku wysokiego ryzyka wystąpienia złamań. Leczenie choroby jest tym skuteczniejsze, im wcześniej zostanie wdrożone. Terapia trwa kilka lat i wymaga współpracy pacjenta z lekarzem. Właściwie dobrane leczenie umożliwia nie tylko zatrzymanie postępu choroby, ale także odbudowę utraconej tkanki kostnej. Kość wzmacnia się, ewentualne dotychczasowe bóle ustępują, a ryzyko złamań maleje.

 CZY POWINIENEM/POWINNAM WYKONAĆ DENSYTOMETRIĘ ?
 Wskazania do wykonania badania gęstości kości (BMD) u WSZYSTKICH BEZ WZGLĘDU NA PŁEĆ:
 •  osteoporoza w wywiadzie rodzinnym, ok. 40. roku życia badanie powinien wykonać każdy, u kogo w rodzinie występowała osteoporoza
 
monitorowanie leczenia osteoporozy
 • długotrwałe ograniczenia podaży wapnia ( np. nietolerancja mleka, alergie)
 • złamania kości występujące po minimalnych urazach
 • nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, nadmierne spożycie kawy
 • przedłużające się unieruchomienie (ponad miesiąc)
 • brak aktywności fizycznej
 • choroby endokrynologiczne: cukrzyca, zespół Cushinga, nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc
 • choroby reumatologiczne: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty
 • długotrwałe przyjmowanie leków: kortykosteroidów, przeciwzakrzepowych, hormonów tarczycy, przeciwpadaczkowych, przeciwwrzodowych
 • choroby nerek i dializoterapia, chemioterapia
 • nieprawidłowy lub wątpliwy wynik badania przesiewowego wykonanego małym niestacjonarnym aparatem
 • nadciśnienie tętnicze leczone blokerami wapnia
 • niska masa ciała
 • mała zawartość wapnia i/lub witaminy D w diecie
 • późna pierwsza miesiączka
 • częste porody w krótkich odstępach czasu
 • wczesna menopauza
 
Jak dotąd naukowcy nie ustalili, w jakich odstępach czasu należy powtarzać densytometrię, ani w jakim wieku można zaprzestać wykonywania tego badania. Lekarz, biorąc pod uwagę Twój ogólny stan zdrowia oraz ewentualne czynniki ryzyka wystąpienia osteoporozy, zaleci Ci wykonywanie tego badania w odpowiednich odstępach czasu.
 

Koszt badania densytometrycznego w GOMED Sp. z o.o.:
z jednej lokalizacji (kręgosłup lędźwiowy lub szyjka kości udowej) 80,00zł
z dwóch lokalizacji 120,00 zł
z trzech lokalizacji 150,00 zł
Total Body badanie wstępne 150,00 zł
Total Body badanie kontrolne na tym samym aparacie 110,00 zł
Zapytaj o aktuaktualną promocję na badania.
Wizyta w poradni leczenia osteoporozy w GOMED Sp. z o.o.:
Porad udziela lek. med. Ewa Maśluch - specjalista chorób wewnętrznych, specjalista reumatolog. Na co dzień pracuje w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach
wizyta pierwszorazowa 120,00 zł
wizyta kontrolna 100,00 zł
NZOZ GOMED Sp. z o. o.
43-200 Pszczyna
ul. Dworcowa 8
32 212 77 08
32 212 74 62
660 461 246

 

gomedpszczyna@gmail.com

 

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego